Spoluautorka knihy Židovské hřbitovy na jihu Čech nás provede historií hřbitova a symbolikou
náhrobků (sraz ve 14:30 u synagogy ve Čkyni).
Talk show herce, režiséra, dokumentaristy a kameramana Michala Herze, a ředitele
Pražského literárního domu a zakladatele Českého centra v Tel Avivu Davida Stechera.
Talk show spisovatelů Jaroslava Rudiše a Martina Sichingera.
HUDEBNÍ DOPROVOD: Jana Zíková (klavír), Josef Molnár (klarinet), Silvie Voldřichová (hoboj).
Účast na prvním ročníku festivalu přijali tito hosté:
Publicistka
Na židovské hřbitovy se specializuje již od počátku studia judaistiky na Husitské teologická fakulta UK. Žije v Plzni.
Je spoluautorkou knihy Židovské hřbitovy na jihu Čech (2021), publikace Příběhy tesané z kamene (2020).
Herec, režisér, dokumentarista, kameraman
Od nejútlejšího věku byl obsazován do menších rolí ve filmech svého otce i jeho kolegů – režisérů. Mezi jeho záliby od dětství patřilo malování a fotografování, ke kterému se později přidal i amatérský film. Po ukončení Střední umělecko průmyslové škole v Praze na Žižkově vystudoval FAMU – Katedra dokumentární tvorby. Žije v Praze.
Stal se jedním z nejvyhledávanějších reklamních režisérů. Vytvořil desítky reklam pro nejprestižnější světové i tuzemské značky. Michal Herz natočil jeden z dílů dokumentárního cyklu GEN o svém otci, legendárním režisérovi Juraji Herzovi.
Natáčí hudební pořady a klipy, dokumentární a televizní pořady, je režisérem úspěšných a oceňovaných televizních cooking show: S Italem v kuchyni, Šéf na grilu, Šéf na smetaně, Ano šéfe, Léto s Italem.
Dlouhodobě se věnuje charitativní činnosti pro nejrůznější organizace – Svaz Českých paraplegiků, Konto Paraple, Nadace Naše dítě, Nadace Kapka naděje, atd.
Ředitel Pražského literárního domu
Je absolventem Fakulty filozofické Univerzity Pardubice
Má blízký a vřelý vztah k německé i české kultuře a snaží se o jejich propojení. Byl ředitelem Českých center v Mnichově a následně v izraelském Tel Avivu. Žije v Praze.
Vede Pražský literární dům, který byl založen v roce 2004 nadačním fondem. Pražský literární dům je kulturním centrem, které dokumentuje jedinečný fenomén česko-německo-židovského kulturního soužití. Pražský literární dům pořádá literární a diskusní večery, uděluje rezidenční stipendia českým či zahraničním autorům. Současně pečuje o knihovnu, jež je tvořena nejucelenější sbírkou děl německojazyčných autorů.
Spisovatel, scenárista, novinář, dramaturg, hudebník a textař
Prvotina Nebe pod Berlínem (2002) získala Cenu Jiřího Ortena a byla také oceněna jako Nejkrásnější kniha roku. Román byl přeložen do sedmi jazyků, vznikla podle něho divadelní i rozhlasová adaptace a autor jej načetl také jako audioknihu. Žije střídavě v Praze a v Berlíně.
Vydal trilogii komiksů Alois Nebel (spolu s kreslířem Jaromírem Švejdíkem), o česko-německém výpravčím vlaků, sloužícím na malé stanici v Sudetech. Alois Nebel byl v roce 2011 zfilmován technikou rotoskopie, byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Benátkách. V roce 2012 získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší animovaný film. S germanistou Tomášem Dimterem pro vydání připravil knihu Německá čítanka. Gutenbergova čítanka současné německé prózy (Labyrint, Gutenberg, 2005). V roce 2015 byl hostem 16. ročníku Měsíce autorského čtení. V roce 2018 v Lipsku získal Cenu literárních domů za rozvoj česko-německého dialogu, kterou společně udělují literární domy Německa, Rakouska a Švýcarska. Za knihu Winterbergs letzte Reise (česky Winterbergova poslední cesta), kterou psal v rytmu železnice z roku 2019 byl nominován na cenu knižního veletrhu v Lipsku v kategorii beletrie.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier 1. října 2021 vyznamenal Jaroslava Rudiše Záslužným řádem Spolkové republiky Německo za přínos ke sbližování Čechů a Němců